Using effect Compressor

Kompresorius yra skirtas garso dinamikai valdyti, t.y. ne kokiem dažnam kaip, kad daro EQ, o bendrąja prasme garsumui reguliuoti. (Visų pirma, kas nežinot: 0dB yra labai garsiai, –40db yra labai tylu..)  Galima įsivaizduoti kompresorių kaip žmogų sukinėjantį stiprintuvo garso rankenėlę ir neleidžiantį kūrinio groti garsiau, nei nustatyta, pvz. 0dB. Groja kūrinukas ir staiga „sprogsta“ garsas virš 0dB, žmogus tada staigiai patylina kūrinį, kad jis neviršytų to 0dB ir vėl atstato garsą į pradinį po to „driokstelėjimo“ pabaigos.. Bet realybėje viskas vyksta taip greitai, kad žmogus čia nespėtų to reguliuoti, todėl yra toks daiktas kaip Kompresorius.  Kompresorių galima aiškinti pagal šį piešinuką (paisiau su angliškais terminais, nes kol kas lietuviškų kompresorių nėra, tad ir vertimas nieko nevertas). X ašis tai yra jūsų kūrinio garsumas.. Y yra jau pro kompresorių praėjusio kūrinio garsumas. Taigi sekit piešinuką: 45 laipsnių kampu einanti kreive tai ta riba tarp kompresinto ir nekompresinto, ties mėlynu tašku yra mano pasirinktas thereshold, tai yra ta vieta nuo kurios pradeda kompresorius veikti ir 45 laipsniais einanti kreive lūžta (pasvyra), pasvyrima reguliuojame su Ratio. Kas is to? jei jūsų kūrinio garsumas šoklėti iki –48dB –išeinantis garsams vis tiek lieka –48dB, tačiau! jei kūrinio garsumas šoklėti daugiau nei 48dD, pvz. –36dB išeinantis garsumas tampa (pagal piešinį) –46dB..t.y. garsumas pritildomas 10 decibelų!.. jei garsumas –12dB, išeinantis maždaug –44dB.. ir t.t. Taigi kompresorius pradeda veikti garsumui viršijus 48dB..

 

VISKAS VYKSTA SEKUNDES DALYJE (tik pasakoju žmogiškais greičiais)

Kompresoriaus darbą reguliuoja
Thereshold – tai dB lygis, nuo kada pradeda veikti kompresorius..Tarkim jūsų kūrinys virpa ties –10 –15 dB.. tai akivaizdu, norit kad kompresorius dirbtu, reikia jo Thereshold nustatinėti tame tarpe, o ne –5dB kur kūrinio garsumas net nepašoka. Kompresoriaus Thereshold reikia nustatyti siek tiek žemiau (na mano patarimas) tokio lygio kur garsumas šokteli retai, bet labai aukštai lyginant su vidutiniu garsumu. Pvz. kūrinys lupa ties –15..ir kartais užvaro –3.. mes nenorime kad taip staigiai viskas iššoktų ir kompresorių nustatome ties –10, kad kas virs –10 butu kompresinama (švelninama). *Shape (knee, type) – kompresoriaus veikimo kreives forma, piešinio viršuj papiešiau viena is galimu kompresoriaus veikimo formų (jis veikia tuo stipriau kuo stipresnis garsumas)..kitu nenagrinėju, nes jų pilna, priklausomai nuo kompresoriaus galimybių.   *

Ratio – rodo kiek stipriai veiks kompresorius. Jei nustatymas viršija 30:1 (kreives kampas bus statmenas OUT ašiai piešinyje), tai kompresorius kiekviena garsumą viršijusį Thereshold pilnai sukompresins (čia jau praktiškai butu Limiterio darbas..tik jis visai kitaip pritildymus daro), t.y. padarys Thereshold garsumo. Jei ratio 1:1 kompresorius neveiks, nes bus 45 laipsniu kampe, kai IN lygu OUT.

Papildomas valdymas
Attack – tai nustatymas reguliuojantis kaip greitai pradės veikti kompresorius, elementarus pvz.: eina kūrinys, staigiai lupa kickas..garsumas šokteli virs thereshold.. jei ataka nustatyta labai maža, kompresorius taip greit pritildys ta kick, kad garsumas nespės prašokti thereshold ir bus nutildytas. Kitu atveju, jei ataka didele, kickas spės užgroti garsiau thereshold, kompresoriui dar nepradėjus veikti. Jei nenorime prarasti garso veržlumo, ataka šiek tiek padidiname, kad kompresorius neužtildytų visų smulkių būgnelių, garsiukų..ir veiktų tik tai ilgiau besitęsiančius pagarsėjimus (esančius virš thereshold).

Release – nustato kiek ilgai veiks kompresorius kūrinio garsumui jau atslūgus, pvz.: šokteli garsumas virš thereshold (įsijungia kompresorius), po to pačiame kūrinyje garsumas vėl grįžta žemiau thereshold…Su realease mes galima padaryti taip, kad kompresorius dar kurį laiką veiktų, kad ir tas garsumas jau žemiau thereshold. Kodėl to reikia? Nes pvz. kūriniui pritilus jis gali vėl staigiai užkilti (kitaip sakant nutylimas tik laikinas), o su ilgesniu release kompresorius dar veikia ir tą vėliau atsiradusi garsumą „pakompresins“..

Gain – tai paskutinis dalykas kurį reikia nustatyti, tai galutinis kūrinio garsumas jau jam praėjus pro kompresorių.. kitaip sakant galutinis volume. Neužmirškit, kad kūrinio garsumas negali viršyti 0dB nes kas virš 0 tas yra distort‘inama (iškraipoma)..todėl žiūrėdami kaip šokinėja kūrinio dB – Gain nustatykite tiek, kad neprašoktų viskas 0dB, o šiaip profesionalai sako geriausia kad neprašoktų–0.3dB, niuansu neaiškinsiu.

Naudojimas
Kompresorius gali būti naudojamas vokalo garso išlyginimui, kai vokalistas per garsiai užkriokia, o mums reikia, kad jis dainuotų daugmaž vienodu garsumu. Gali būti naudojamas stiprių (garsių) garsų išgarsinimui (juokingai čia užsirašė, bet taip yra:D)..
Ką dar nupiešiau piešinuke EXPANDER‘IO (GATE‘RIO) veikimą (tai butu atskiri žluginai, arba multi pluginai). Kaip su kompresoriumi reguliuojame viršutines garsumo ribas, taip su expander‘iu, gater‘iu reguliuojame apatinę riba.  Vienas iš panaudojimų: Žiūrint į piešinuko kreivę pažymėtą Gater, garsumui esant mažiau nei –69 dB jis bus pritildytas dar..iki –76dB ir t.t…. Kam to reikia? Na pvz. kažkas labai tyliai groja (gali būti šnypštimas, nepageidaujamas tylus triukšmas), su gater‘iu mes tą tylų „grojimą“ dar labiau pritildysim ir praleisim tik tikrai gan garsiai einantį garsą, esantį virš espanderio Thereshold (espanderio–gaterio valdymo parametrai tie patys:ratio, attack, realease..)
Kitas panaudojimas kaip Expander: kažkas tyliai groja, mes norime grotų garsiau, ryškiau..bet taip norime paveikti tik tą garsą, kuris yra žemiau thereshold, kas virš thereshold – gros kaip groję.  Tarp šių dviejų panaudojimų skirtumas yra kreivės užlinkimas virš arba žemiau tos 45 laipsnių „ribos“.  Visi šie dalykai: kompresorius, gateris, expanderis gali būti viename modulyje..dar jie gali būti multi–band‘iniai, tai yra vienas kompresinimas žemiem dažniam, kitas vidutiniam, dar kitas aukštiem..ir t.t. ir panašiai;)

 

Belieka tik atsiprašyti už rašybos klaidas, pamoka rašyta laisva forma, dėl to čia daug žargonų..bandykitės patys, panagrinėkit piešinuką. Sėkmės.

author Liudas K. (aka dxginger)

Did you like this? Share it:
Subscribe Scroll to Top